2019. szeptember 26., csütörtök

Alkotósarok: 10 BÁTORÍTÓ ÜZENET A KREATÍV ÉLETHEZ – KOMPROMISSZUM-MENTES MŰVÉSZEKTŐL (Íróktól íróknak 9. )

Az Íróktól íróknak sorozatba szántam e válogatás első képeit, aztán úgy alakult, hogy "(Nem csak) íróktól (nem csak) íróknak :)), szóval még az eddigieknél is univerzálisabb és több mindenre használható lett. 
Mindig figyelem az aktuális energiákat és azokat a témákat, amiket Ti dobtok fel a kurzusokon, így ezekre is reflektálok az írásokban. Mindazonáltal az „elég jónak lenni”, a magunkkal szemben támasztott elvárások kérdése, a hibázástól való félelem és a kudarcok utáni felállás rendszeresen kerül elő, és azt tapasztalom, hogy ezek húzódnak meg leggyakrabban az önszabotázs hátterében is.
Na meg, még ennél is mélyebben az ismeretlentől, a kiszámíthatatlantól való félelem.

A kontrollálás kényszerét elengedni, mégis ihletetten, a belső sugallatainkat követve irányítani, más szavakkal: tudatosnak lenni, de átadni magunkat a lelkünk vezérlésének – ez bizony művészet. :) Így a címbeli kreativitás sokkal többet jelent annál, minthogy egy konkrét művészeti ágban alkotunk. Inkább arra utal, hogy élünk a teremtőerőnkkel és engedjük, hogy valóban önazonosan nyilvánuljunk meg életünk minden területén. 

A mai bejegyzéshez tíz olyan alkotótól választottam szöveget, akik mertek kockázatot vállalni a művészi szabadságukért és létrehozni olyan dolgokat, melyeket egyáltalán nem volt evidens létrehozniuk, amikkel a környezetüket is kizökkenthették a megszokottból.
Ismét felfűztem őket egy szálra, akár egy gyöngysort, s kívánom, hogy legyen segítségedre a nehéz időkben épp úgy, mint az átlagos hétköznapokban, hogy könnyedén szelhesd a habokat!

Íme, hát a tíz bátorító üzenet, kiegészítve az én olvasatommal! 


1. EMLÉKEZTESD MAGAD, MIÉRT IS CSINÁLOD!

Esszenciális, amit Kurt Vonnegut amerikai író a maga eredeti módján megfogalmazott, figyelj csak!
„Gyakorolj bármilyen művészetet, zenét, éneket, táncot, színészetet, rajzot, festést, szobrászatot, költészetet, prózaírást, esszét, riportot, mindegy, hogy jól vagy rosszul megy, ne pénzért és hírnévért, hanem hogy megtapasztald és rájöjj, mi van belül; hogy kiteljesedjen a lelked!

Komolyan mondom! Kezdd el most azonnal, alkoss és csináld az életed hátralévő részében! Rajzolj egy vicces vagy szép képet Ms. Lockwood-ról és add oda neki! Táncolj otthon iskola után, énekelj a zuhany alatt és így tovább és tovább! Alkoss egy arcot a krumplipürédből! Játszd el, hogy te vagy a Drakula gróf!

Itt egy megbízás ma estére, remélem, Ms. Lockwood nem vág meg emiatt. Írj egy hat soros verset, mindegy miről, csak rímeljen! Nem lehet korrekt teniszt játszani háló nélkül. Legyen a tőled telhető legjobb! De senkinek ne beszélj róla, ne mutasd meg, ne szavald el még a barátnődnek, a szüleidnek vagy Ms. Lockwood-nak se, oké?

Tépd össze ici-pici darabokra és dobd ki egymástól jó távol eső kukákba! Meglátod, máris dicsőséges jutalmat kaptál a versedért. Megtapasztaltad a növekedést, többet tudtál meg magadról, és tettél a lelked kiteljesítéséért.”


2. LEGYÉL KEGYES MAGADHOZ!

Ugyan Frida Kahlo alábbi sorai nem a festészetről szólnak (itt írtam Róla a kiállításai kapcsán), úgy érzem, az attitűd miatt helyük van ebben a válogatásban!
Önmagunk elszabotálása ezerféleképpen és területen történhet a párkapcsolattól a hivatáson át a pénzteremtésig, a lényeg, hogy ilyenkor nem engedünk teret annak, amivel valóban összhangot érzünk.
Ezért olyan fontos felvállalni és kinyilatkoztatni az igényeinket, elsősorban önmagunk felé, és semmiképp sem másokat – embereket, helyzeteket – kinevezve, hogy váltsák ezt valóra nekünk.
Ha szenvedsz valamitől, gondolja arra, hogy végső soron ki más kegyelmezhetne meg Neked, ha Te nem teszed? Ha a szándék megvan, ha a „hogyan”-ba beleállsz és cselekszel, az Élet mindent tökéletesen elrendez! 
„Olyan szerelmet érdemelsz, aki kócosan is akar, mindennel együtt: minden okkal, ami hirtelen felébreszt és minden démonnal, ami nem hagy aludni. (…)

Olyan szerelmet érdemelsz, aki figyel, ha énekelsz, támogat, ha szégyelled magad és tiszteli a szabadságod; aki veled repül és nem fél lezuhanni sem.

Olyan szerelmet érdemelsz, aki hazugságok helyett reményt, kávét és költészetet hoz az életedbe.”
A teljes Frida-szöveget ide fordítottam le!



3. MERJ KOCKÁZTATNI!

Az ismeretlenbe belegyalogolni, a megszokott rutinokat és automatizmusokat elengedni bármilyen félelmetes is tud lenni, szükséges ezen az úton. Tilda Swinton skót színésznő szerint az egyik legnagyobb áldás abban van, amikor erre megnyílunk. Ezt magam is így látom! 
Tildáról egyébként több filmajánlóban írtam, többek között itt. [UPDATE! Azóta elengedtem a filmajánlókat a blogról, de jó időszak volt. :)]
„A káosz nagy barátja vagyok. Ez minden, ami van nekünk… Úgy értem, az egész koncepció az élet menedzseléséről abszurd… az élet kockázat, az élet lehetőség, az élet az, hogy nyitottak vagyunk a lehetőségekre.

A legjobb dolgok az életemben – és valószínűleg mindenki más életében is -, abból fakadtak, amikor nyitott voltam rá, hogy a rutinos utamról lefújjon a szél.”


4. VEDD LE A FÓKUSZT AZ „ÉN”-RŐL!

Nem arról van szó, hogy nyomd el és tagadd meg az egót, ami egy spirituális zsákutca, szintén az önszabotázs egy formája, hanem arról, amire gyakran önátadásként utalok, például ebben a legutóbbi bejegyzésben is. Martha Graham, a kortárs tánc megújítója, a Graham-technika kifejlesztője így ír erről:
„Csak egyetlen egy létezik Belőled, ez a kifejeződés egyedi.
És ha elzárod, senki máson keresztül nem tud megmutatkozni, elveszik. A világban nincs máshol jelen.

Nem feladatod, hogy megmond, mennyire jó ez vagy mennyire értékes, ahogyan az sem, hogy összehasonlítsd mások kifejeződésével.
A Te feladatod, hogy a magadét tisztán tartsd, hogy a csatorna nyitva legyen.

Még csak hinned sem kell magadban vagy a munkádban. Nyitva kell tartanod magad és ébernek lenned arra, ami motivál. Tartsd nyitva a csatornát!
Egyetlen művész sem maradéktalanul vagy mindig elégedett. Épp ez a különös, Isteni kielégületlenség, az áldott nyugtalanság visz bennünket tovább és tesz minket élőbbé.”


5. LÉPJ TÚL A FÉLELMEN!

Nagyon jókat mondott Nina Simone is, lefordítottam Tőle egy csokorra való rámutatást – itt találod őket  -, kétségtelenül az egyik legnagyszerűbb, amit magadért tehetsz, ha nem engeded, hogy visszatartson a félelem attól, amit igazán szeretnél!



6. NE BONYOLÍTSD TÚL!

Sokszor tényleg az tart vissza bennünket a cselekvéstől vagy a jólléttől, hogy túlgondoljuk a dolgokat. Belegabalyodunk a definíciókba magunkról és a világról és ezeket keresztül látunk. Szeretem azt a szellősséget és szabad levegőt, ami Ani DiFranco énekesnő legjobb dalait, lemezeit is átitatja. Bizony, még a művészetet sem kell idealizálni, sőt üdvös elengedni a koncepcióinkat! ;)



7. ŐRIZD A FÜGGETLENSÉGED!

Ha már egyszer ráéreztél, mi van a megfelelés-kényszeren túl, igen nagy kincsre leltél. Ne engedd, hogy akár a kritika, akár az elismerés elhomályosítsa, amit Te belül érzel. Az igazi iránytű Nálad van! 

Zadie Smith kortárs angol írónőtől is többet fordítottam, íróknak, írni vágyóknak különösen ajánlom ezt az összeállítást!



8. NYÍLJ MEG A TÁMOGATÁSRA!


Elsősorban és mindenekelőtt magaddal kell jóban lenned és önmagadban fellelni az erőt. Mindezzel együtt a támogatásért igenis kinyújthatod a kezed, mert ennek a lehetősége mindig ott van! Tapasztaljuk a kurzusok résztvevőivel a zárt Fb csoportban és a privát levelezéseinkben is, mennyit tudunk így adni egymásnak…

Stephen King írói tippjei közül korábban i fordítottam egy csokorra valót, itt olvashatod!



9. MERJ HIBÁZNI!

Fontos dolgot hangsúlyoz a fiatal színész, Timothée Chalamet (számomra emlékezetes szerepeiről írtam korábbi filmajánlókban) Frank Ocean zenésznek adott interjújában.
Az alkotói gátak feloldásához elengedhetetlen, hogy megengedjük magunknak az egyenetlen teljesítményt, netán a bénázást is. :)
FO: Melyik felfogást osztod? Hogy az, amit csinálsz, valamiképp benned van, mint egy adottság, valami, amiben igazán jó vagy? Vagy úgy érzed, bármit is szeretnél csinálni, ha eldöntöd és igazán hiszel benne, jól fog menni? 
TC: Inkább az elsőre szavazok. Mindig is úgy éreztem, nem tudok nem játszani, mégis, hogy valóban eljussak ide, szükségem volt tanárokra, közülük is kifejezetten egy tanárra, aki segített elfogadnom, ha hibázom. 
Rosszul csinálni és túllépni rajta – ez az, ami megnyitotta nálam a gátakat. Játszottam egy színdarabban New York-ban, 15 évesen, egy nagyon nehéz, de elképesztően hasznos sulis év után ekkor oldódott ki bennem valami. Szenvedélyesen szeretem a zenét is. Szeretnék rengeteg kreatív dolgot csinálni, nem is feltétlenül zenélni, de írni és rendezni mindenképp. Nagyon-nagyon türelmes leszek magammal ezzel kapcsolatban.


10. ADD TOVÁBB!

John O’Donohue ír költő, író, filozófus szavai számomra elsősorban arra mutatnak rá, hogy a jóindulatú és támogató attitűdöt magam és mások felé egyaránt megnyilváníthatom. S hogy milyen felemelő és változásokat előmozdító így élni. :) 
„Az egyik legszebb ajándék a világon a bátorítás ajándéka. Amikor valaki bátorít téged, segít túllépni azon az akadályon, amin máskülönben lehet, hogy nem tudnál túllépni. Mindannyiunk életében vannak olyan időszakok, amikor mély bizonytalanságban vagyunk. Amikor az ilyen időszakokban magadra vagy hagyva, az összezavarodottságot és a káoszt olyannak érzed, mint a gravitációt.

Amikor egy barát bátorít téged, fény és világosság látogat meg, és képes vagy megtalálni a lépcsőt és az ajtót a sötétben.
A bátorítás, amit érzel, elsősorban nem a baráti szavakból vagy gesztusokból származik, hanem a jelenlétből, amivel beburkol, hogy megtaláld a rejtekajtód.

A bátorító jelenlét meg tud érteni téged és átérzi, milyen a te helyzetedben lenni. Nincsenek ítélkező szavak, csak megkönnyebbülés és felszabadulás.”
A szöveg forrása az Eternal Echoes című könyv.


**

Remélem, tetszett az összeállítás! Ha igen, örülök, ha kifejezed és annak is, ha tovább adod a blog hírét! 

A fordítások mindegyikét én készítettem, ezért kérlek, csak tőlem (innen vagy az Fb-oldalról) oszd meg őket!

**


Ha pedig szeretnél mind alkotásban, mind önismeretben nagyot fejlődni, szeretettel ajánlom figyelmedbe a Felszabadító Kreatív írás online kurzusokat!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése